Anasayfa / Yazılar / Çocuk dostu ev nasıl olmalı?
Çocuk dostu ev nasıl olmalı?

Çocuk dostu ev nasıl olmalı?

Çocuk dostu ev nasıl olmalıdır? Çocuk dostu ev önerileri

Çocuğunuzun sadece kendi odasını  Montessori’ye göre düzenlemek tek başına yeterli olmaz. Çünkü evde bütünsel anlamda çocuğunuzun kendisini bir birey olarak hissedeceği mekanlar oluşturmalısınız. Çocuğunuz evde size bağımlı olmadan kendi işlerini ne kadar yapabiliyor ise o oranda evde varlığını hisseder.

“Tek başına yapabilmem için bana yardım et. Ve nasıl yapıldığını bana göster. Bunu benim için yapma. Kendim yapabilirim yapmak isterim. Hata yapabilme ihtimalim olduğunu da düşünmelisin. Ama unutma ki ben sadece bu hatalarla gerçek manada bir şeyler öğrenebilirim.”Maria Montessori

Evinizi çocuğunuz için daha yaşanabilir yapabilmeniz için öneriler

  • Susadığında suyunu mutfakta alabileceği bir seviyede ve suyunu kendi doldurabileceği bir kapta ise çocuk kendini birey olarak hissedecektir.
  • Mutfakta çocuğunuza ait bir çekmece de onun ihtiyacı için gerekli mutfak malzemelerinin olması sofra hazırlığında sorumluluk almayı öğretir.
  • Tuvalet eğitimini sağlamış olduğunuz çocuğunuzun kendi başına klozete oturabilmesi için klozetin yanında yükseltici koymak onu tek başına yapabilmesi noktasında büyük bir yardım olur.
  • Yine evinizde lavabo boylarını çocuklar için uygun hale getirebilmek için yükseltici kullanabilirsiniz. Çocuğunuz ellerini yıkamak ya da dişlerini fırçalamak istediğinde tek başına yapma fırsatı bulur.
  • Eviniz bir bölümünde çocuğunuzun seviyesinde kitaplık yaparsanız kendi isteğiyle kitap okuyabileceği ortam ve kitap okuma kültürü kazandırmış olursunuz.
  • Çocuğunuzun odasında seviyesine uygun açık raflı dolapta çeşitli oyuncakları gruplar halinde bulundurarak hem düzen alışkanlığı hem gruplama becerisi kazandırmış olursunuz oyuncakların hepsini aynı sepet içinde bulundurmak çocuğunuz için uygun değildir.
  • Yatağının kendi ulaşabileceği seviyede olması uykusu geldiğinde ihtiyacını kendi isteği doğrultusunda gidebilmesi açısından önemlidir.
  • Çocuğunuzun kıyafet dolabında ulaşabileceği raflarda ya da askıda kıyafetlerinin bulunması tek başına giyinme becerilerini destekler.
  • Odasında ayna olması kendi beden farkındalığını kazanması açısından etkili olacaktır.
  • Çocuğunuzun seviyesine uygun masa olması kendi çalışmalarını yapabilme imkanı Sağlar.

Evlerimizde sadece biz yetişkinler yaşamıyoruz çocuk dostu evlerde çocuk bir birey olduğunu hisseder.

YORUM YAP

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

*

Scroll To Top