Anasayfa / Projeler / OKUL ÖNCESİNDE MAKER HAREKETİ
OKUL ÖNCESİNDE MAKER HAREKETİ

OKUL ÖNCESİNDE MAKER HAREKETİ

 

 

Benim iki yaşındaki oğlum elinde metre, tornavida, çekiç, vida gibi bilumum malzemelerle kendince çekmeceleri, tencere kapaklarındaki vidayı söküp takıp uğraşırken onu ilerleyen zamanlarında nasıl yönlendiririm diye düşünüp araştırmaya başladım. Ayrıca okul öncesi öğretmeni olarak bu yönde ilgisi olan çocuklarıma da aynı yolu izleyecek araştırmalar yaptım. Kendim Montessori eğitimcisi olmam nedeniyle onunla da sınıf içinde bütünleştirecek bir fikir olmalıydı. İnternette gezinirken maker ifadesini gördüm ve araştırmaya başladım. Maker tam da benim aradığım eğitim ihtiyacına uygundu. İnovasyon konusunda evdeki ve sınıftaki çocuklarıma bir şeyler yapmalıydım.  Maker eğitimini araştırdım kendim eğitimini bireysel olarak almak istedim.

Proje yazmayı seven birisi olarak Kalkınma Ajansına proje yapabileceğimi farkettim. 2016 yazında Nevşehir’de olmam nedeniyle  Ahiler Kalkınma Ajansına Teknik Destek Projesi yazdım. Projenin geçmesi ile Okul Öncesinde Maker Hareketi başlangıcı yapmış oldum. Ahiler Kalkınma Ajansı büyük bir titizlikle eğitmen arayışına girdi. Alanında uzman kişi olan TÜBİTAK ileri mühendisi ve tasarım mentörü Orhan ÇEVİK hocamızdan EĞİTİMTEK aracılığı ile Maker Öğretmen eğitimi projeyle 14 okul öncesi öğretmeni arkadaşımla aldık.

Maker Eğitiminin ardından Montessori uygulamalarim ile Maker bütünleştirdim. Hem kendi oğluma , hem sınıfımdaki çocuklarıma, hem de eğitim alan öğretmenlerin sınıflarındaki çocuklarına Maker hareketi ulaştı. Maker eğitimi ile çocuklar 21. Yy becerilerine daha hazır olacaklar.  Maker Öğretmen olmak ayrıcalıktır.

Fatma GÜMÜŞ TEKİN

YORUM YAP

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

*

Scroll To Top