Anasayfa / Projeler / KUŞAKLARARASI ETKİLEŞİMLİ KÜTÜPHANE
KUŞAKLARARASI ETKİLEŞİMLİ KÜTÜPHANE

KUŞAKLARARASI ETKİLEŞİMLİ KÜTÜPHANE

Yaklaşık iki yıldır okulum Nevşehir Toki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde çocuk kütüphanesi yapmayı düşünüyordum. Geçen yıl sosyal medya üzerinden interaktif çocuk kütüphanesi için kitap kampanyası başlatmıştım. Fakat fazla talep olmadı. Daha sonra 2016 Ekim ayında KOP Okuyor projesi mali destek programına yine interaktif çocuk kütüphanesi olarak başvurdum. Yine proje kabul görmedi.

Ama ben okuluma bir kütüphane oluşturmalıydım bir süre düşünüp taşındım bir gün aklıma genç gönüllüler geldi. Gittim Nevşehir Gençlik Merkezine, müdür beyle görüştük bir kütüphane yapmak istediğimi belirttim. Saolsun çok ilgili davrandı genç gönüllüleri ile destek verebileceğini belirtti.

Eve geldim ben farklı bir kütüphane yapmalıyım diye düşünmeye başladım. Acaba nasıl olmalıydı. Fikrin ortaya çıkmasından  hemen önceki anlarda içimden sayıklıyorum türlü türlü isimler… Bir tanesi hoşuma gitti Kuşaklar kütüphanesi… Şimdi çocuklar kütüphane de kitap okuyamayacak onlara birileri eşlik etmeli bunlar büyükler olarak bizim okulumuzun çocuk gelişimi bölüm öğrencileri olabilir dedim sonra aklıma yaşlılarla çocukları kaynaştırma hem çocuklar için hem de yaşlılara iyi olur dedim. Tamam böyle olmalıydı İşte Kuşaklararası Etkileşimli Kütüphane ismi çıktı böylece. Baktım internette aramalara henüz böyle bir isimde kütüphane uygulaması yok. Türkiye’de ilk kez böyle bir kütüphane kurmak heyecan vericiydi. Sosyal medyada ise kitap kampanyası başlattık.

Mart ayının ikinci haftası Nevşehir Gençlik Merkezi genç gönüllüleriyle ve velilerimin desteği ile kütüphane için geri dönüşüm malzemesi aramaya başladık. Bir taraftan sınıf boyandı. Bir taraftan kitaplar geldi. Sıra geldi gönüllü gençlerle kütüphaneyi kurmaya, sonunda kütüphanem olacaktı okulda. Bulunan geri dönüşüm malzemeleri ( paketler, kasalar, kablo makaraları, kullanılmayan çekmeceler, vb.) ile iki günde kütüphane oluşturuldu. Velilerim de minderleri dikme, dekoratif süsleme ve kurulum yaparken yardımda bulundular.

Kuşaklararası Etkileşimli Kütüphanemiz başka okullardan da ziyaretçi almaktadır. Kütüphane sadece kitap okuma için değil kültürümüzde unutulmaya başlanmış ya da halen devam etmekte olan değerlerimizin de yansıtılacağı bir ortam olmuştur. Okulumda Montessori uygulamaları yapmaktayım bu nedenle kütüphaneyi kültür derslerindeki uygulamalarımda kullanarak Montessori uygulamalarımla bütünleştirdim.

Fatma GÜMÜŞ TEKİN

YORUM YAP

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

*

Scroll To Top